فروشگاه نینی جون

چگونه خیاطی را شروع کنیم؟

2

10 قدم برتر قبل از شروع آموزش خیاطی

 

آموزش خیاطی یکی از پر درآمد ترین شغل های دنیاست زیرا بالاخره هر انسانی برای پوشش خود لباس نیاز دارد و لباس هم از هنری به اسم خیاطی ساخته میشود. اگر شما یک فرد مبتدی هستید و تازه میخواهید خیاطی را یاد بگیرید و یا برای خودتان لباس بدوزید یا برای کسب درآمد میخواهید شروع به خیاطی کنید.ابتدا باید بدانید که هیچ کسی از اینترنت تابه حال نتوانسته خیاطی را یاد بگیرد برای همین شما باید در کلاس های آموزش خیاطی شرکت کنید.

داستان یکی از شاگردان خیاطی

چگونه آموزش خیاطی زندگی من را نجات داد

امروز میخواهم داستان زندگی خودم را بهتون بگم که چطور خیاطی زندگی من رو نجات داد.من در شهرستان اراک زندگی میکردم به خاطر دانشگاهم مجبور شدم با خوانواده به تهران سفر کنیم پس از رسیدن به تهران من در خرج و مخارج دانشگاهم گیر کرده بودم و پدرم هم درآمد بسیار بالایی نداشت برای همین من همیشه میخواستم در منزل کسب درآمد کنم که از طریق سایت با خانم مشاور آشنا شدم و تصمیم گرفتم در کلاس های آموزش خیاطی شون شرکت کنم همونطور که گفتم پول زیادی نداشتم برای همین با خانم مشاور مشورت کردم و ایشون گفتن که میتوانی به صورت قسطی پرداخت کنید این مبلق را من هم شروع کردم به یادگیری خیاطی و پس ازیک سال دوره به پایان رسید و من شروع کردم به کار کردن در خانه لباس میدوختم و درآمد خیلی کمی داشتم بعد از یکی 2 ماه توانستم با دریافت وام یک مزون تاسیس کنم و با اون کار هایی که خانم مشاور برای بازاریابی علاوه بر خیاطی بهم آموزش داده بود مشتری جذب کنم و به درآمد ماهیانه 10 ملیون تومان برسم واقعا از خانم مشاور تشکر میکنم که باعث شد من وارد این صنعت بشم و در آمد ملیونی کسب کنم
شروع آموزش دقت داشته باشید که در هر کلاسی شما نباید ثبت نام کنید (برای مثال کسی که هیچ چیزی از خیاطی بلد نیست نباید در دوره های، مانتو دوزی یا لباس شب و عروس شرکت کنید.)

زیرا این کلاس ها برای افراد فوق حرفه ای هستند شما برای اینکه بخواهید آموزش خیاطی را شروع بکنید باید ابتدا در کلاس نازک دوزی شرکت بکنید تا بتوانید لباس های ساده ای را بدوزید و با چرخ و… آشنا بشوید امروز ما 10 نکته برای شما آماده کردیم که بتوانید یک آموزشگاه خیاطی خوب و یک کلاس خوبی را برای خودتان انتخاب کنید.

1)کلاس نازک دوزی ثبت نام کنید.

یکی از کار هایی که تازه در صنعت آموزش خیاطی مد شده شما وارد یک آموزشگاه خیاطی میشوید و از شما پول های کلان میگیرند. و چند تا درس فوق حرفه ای در خیاطی به شما یاد میدهند که شما اصلا متوجه نمیشوید که استادتان چی میگویند. اینجاست که شما باید بدانید که برای شروع خیاطی باید در یک کلاس نازک دوزی را شروع کنید. کلاس نازک دوزی یک کلاسی است که مخصوص افراد مبتدی ساخته شده چون بالاخره هر هنرجوی مبتدی ای باید از یک جایی شروع به کار کند.

2) در آموزش خیاطی از ابتدا عجله نکنید!

همه دوست دارند یک ماهه تبدیل به یک خیاط فوق حرفه ای شوند . در صورتی که اصلا امکان ندارد شما زود به یک خیاط ماهر تبدیل شوید. اگر کار آسونی بود همه خیاط بودند.شما حداقل یک سال و نیم باید به کلاس بیایید تا بتوانید به یک خیاط ماهر تبدیل شوید. خیاطی اصلا کار اسونی نیست و نیاز به صبر و تحمل و تمرین دارد.

3)استفاده از چرخ خیاطی مناسب.

برای خرید یک چرخ خیاطی شما نباید به برند آن چرخ خیاطی نگاه کنید. زیرا هر چرخ خیاطی ای برای یک کار خاصی است سعی کنید سمت چرخ های خیاطی ارزان قیمت و کم کارایی نروید چرخ خیاطی ای که شما نیاز دارید باید تنوع دوخت زیادی داشته باشد، اگر شما یک چرخ خیاطی ساده ای خریداری بکنید. بعدا که علم و آگاهی شما بالاتر رفت باید یک هزینه علکی ای برای خزیدن یک چرخ دیگر بدهید. شما باید یک چرخ خیاطی ای بخرید که بیشتر نیاز های شما برآورده بکند. و وزن خوبی را داشته باشد که بتوانید به راحتی آن را حمل کنید. از برند های خوب و معروف چرخ خیاطی استفاده بکنید. زیرا شما اگر سه ملیون تومان پول چرخ خیاطی بدهید، بهتر از این است که یک چرخ یک ملیون تومانی بخرید و دائم خراب شود و یا حتی بسوزد سعی کنید چزخ هایی بخرید که قابلیت اضافه کردن اجزای مختلف باشد.

4) انتخاب یک آموزشگاه خیاطی خوب

آموزشگاه های خیاطی بسیار خوبی در داخل سطح کشور هستند.شما باید یک آموزشگاهی انتخاب بکنید. که مدرک بین المللی سازمان فنی و حرفه ای به شما بدهد تا بتوانید در سراسر جهان شروع به کار کنید. دقت داشته باشید قیمت ای آموزشکاه ها با هم متفاوت هستند حتی بعضی از آموزشگله ها رایگان دارند آموزش میدهند. سعی کنید که هزینه نه انچنان زیاد و نه خیلی کمی را پرداخت بکنید برای مثال دوره های نازک دوزی از 1.5ملیون تومان تا حتی 4 ملیون تومان هم در داخل سطح شهر هستش. شما باید طبق نیاز خودتون اون آموزشگاهی رو که دوست دارید را انتخاب کنید.

5) از پارچه مناسب برای کار خود استفاده کنید.

در خیاطی برای افراد مبتدی باید شما یک سری پارچه ارزان قیمت داشته باشید و روی آن آزمون و خطا بکنید. و نباید یهو بروید و پارچه های گران قیمت بخرید البته در بیشتر آموزشگاه های های خیاطی پارچه ساده بهتون میدهند برای تست ولی شما باید انقدر از پارچه های مختلف استفاده بکنید که چشم بسته نوع و جنس و قیمت پارچه ها را بدونید. زیرا اگر شما یک روزی مزون بزنید یا بخواهید برای کسی لباسی بدوزید باید حتما حتما باید فردی که از شما درخواست کار کرده را از نوع و جنس پارچه آگاه کنید. زمانی شما در صنعت پارچه شناسی حرفه ای میشوید که وقتی یک پارچه را با چشمان بسته لمس کید جنس و قیمت و همه چیز آن را بدانید.

6) پروژه محور کار کنید.

شما باید در طول دوره حتما حتما خیاطی را پروژه محور کار کنید یعنی اینگه شما در همان موقعی که دارید خیاطی را یاد میگیرید، باید باید از روی آموزش یک نمونه برای خودتان درست کنید. مثلا اگر استاد شما بخواهد به شما دوخت دامن را آموزش دهد شما باید همراه با استاد برای خود یکی بدوزید. این کار باعث میشود شما درس را در حافظه بلند مدت خود ذخیره بکنید و دیگر آن درس را فراموش نکنید.

7) الگو خوانی.

شما باید وقتی که چند جلسه از کلاس نازک دوزی تان تمام میشود باید بتوانید تمامی الگوی های شلوار پیراهن دامن را بخوانید و در یک نگاه بگید که این الگوی کجاست. متاسفانه امروزه در بیشتر آموزشگاه های خیاطی خیلی خیلی کم به این موضوع اهمیت میدهند. و تقریبا بیشتر هنرجوها امید خود را در خیاطی از دست می دهند اگر الگو به صورت کامل و اصولی به هنرجو یاد داده نشود،هنر جو بعد از چند روز میبیند لباس هایی که میدوزد ایراد های اندامی دارد و اصلا نمیداند این ایراد ها برای کجاست و اصلا هنرجو به الگو فکر هم حتی نمیکند و اگر ذهنش به جایی نرسد کلا ناامید میشود.

8) پشتیبانی آموزش خیاطی

یک آموزشگاه خیاطی خوب باید به شاگردانش پشتیبانی خوبی رو هم میده اینطور نیست که بعد از اتمام دوره هنرجو را فراموش میکنند متاسفانه در بیشتر آموزشگاه های خیاطی این مشکل هست که هنرجو دوره را به اتمام میرساند و حتی مدرک هم از سازمان فنی و حرفه ای کشور هم میگیرد ولی وقتی که هنرجو کار قبول میکند یا خودش شروع به آموزش خیاطی میکند میبیند که در بعضی نقاط کوچک مشکل دارد و این کار باعث میشود که از یک خیاط دیگر کمک بگیرد که خیاط هم صد درصد هزینه بسیار زیادی را میگیرند.

9)نوت برداری کنید و وسایل خود را همیشه همراه داشته باشید.

اگر میخواید تمامی قسمت های آموزش تک تک در ذهنتون ماندگار باشد باید از تمامی نکات نوت برداری کنید تا اگر چیزی را فراموش کردید در آینده به دفترچه خود نگاهی بیاندازید و دوباره آن مطلب را به خطر بسپارید منظور از وسایل یعنی چیزهایی که شما در سر کلاس به آن نیاز دارید همیشه سعی کنید که در داخل یک کیف وسایل مورد نیاز خود را همراه داشته باشید تا دیگر به دنبال خودکار نباشید هنگامی که استاد در حال تدریس است زیرا باعث میشود که شما آن مبحث را به خوبی یاد مگیرید توجه داشته باشید که خیاطی یک درس فرار است و شما باید تکرار و تمرین منظمی داشته باشید.

10)بازاریابی و دریافت شاگرد یا مشتری

اگر میخواهید خیاطی را فقط برای اینکه بلد باشید یا برای خودتان لباس بدوزید نیازی به بازاریابی ندارید.  ولی اگر میخواهید کسب درآمد کنید چرا . مهمترین مساله در آخر بازاریابی و دریافت مشتری میباشد و شما میتوانید با تحقیق و تبلیغ به راحتی مشتری جذب کنید و به درآمد برسید.

  1. ۹۱۶***۱۲۵۷ گفت:

    عالی

  2. zahra گفت:

    👌🏻بسیارمفیدبود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.